„PO OBU STRONACH KAMERY – warsztaty reportersko-filmowe dla uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych”

W listopadzie br. odbyły się warsztaty „Po obu stronach kamery” prowadzone przez fundację Warszawskatv i współfinansowane przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Warsztaty były cyklem zajęć, które obejmowały min.: naukę obsługi kamery, podstawy montażu, pracę w grupie i co najważniejsze, nakręcenie krótkiego filmu, który zostanie umieszczony na stronie warszawskatv.pl.

Na pierwszych zajęciach poznawaliśmy tajniki przekazywania informacji za pomocą obrazu. Dowiedzieliśmy się więcej o kadrach, zasadzie trójpodziału, perspektywach i planach filmowych, oraz ćwiczyliśmy „opowiadanie” historii zdjęciami w programie PhotoStory.

Podczas drugiego spotkania zajęliśmy się ciekawszymi rzeczami. Postanowiliśmy wspólnymi siłami nakręcić wydanie wiadomości. Okazało się, że nie jest to aż tak trudne, jak nam się wydawało. Nakręciliśmy na terenie szkoły materiał na temat zawodów ping-ponga, w których udział wzięli najlepsi zawodnicy z żoliborskich gimnazjów. Sami graliśmy, kręciliśmy i aranżowaliśmy różne sceny. Wyszło nam z tego coś ciekawego.

Na następne zajęcia umówiliśmy się w jedną z niedziel. Mieliśmy kręcić sceny w plenerze. Na początku nagraliśmy materiał na temat zamknięcia kina Wisła. Bez obaw, to oczywiście nieprawdziwe informacje. Następnie poszliśmy na Kępę Potocką, gdzie nakręciliśmy reportaż śledczy na temat zatrucia kanałku. Nasz dociekliwy dziennikarz zbadał sprawę kaczek pływających zygzakiem, spotkał świadka wydarzeń, a nawet brał udział w pościgu za podejrzanym.

Uzgodniliśmy, że nakręcimy tego dnia jeszcze jeden materiał. Właściwie dopiero „w praniu” wyszło na to, że zrobimy krótki (kończyła się nam już bateria w kamerze) reportaż na temat zniszczeń dokonanych przez „kiboli” po derbach Warszawy. Oczywiście ten materiał też powstał w naszych umysłach. Szczęśliwie dla nas, mniej szczęśliwie dla zarządu Metra napotkaliśmy zbitą szybę przy wyjściu z metra na placu Wilsona, vis a vis Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Posłużyła nam ona do ukazania „szkód” po tym meczu.

Na naszych ostatnich zajęciach zajęliśmy się montażem materiałów, które nakręciliśmy na poprzednich spotkaniach. Nakręciliśmy również sceny w prowizorycznym studiu zaaranżowanym w sali informatycznej. Niechętnie musieliśmy pożegnać się z panią Anną Brzezińską-Czerską, która poprowadziła dla nas te warsztaty. Bardzo miło nam się z nią współpracowało i wydaje mi się, że doświadczenia dzięki niej zdobyte kiedyś nam się przydadzą. A jeśli nie, to na pewno i tak wszyscy uczestnicy zajęć dobrze się bawili.

Efekty naszej pracy będzie można niedługo podziwiać na stronie warszawskatv.pl.

Załączniki:
Pobierz plik (1.png)1.png[ ]9 kB