Drugi listopada 2017 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE OD 1 WRZEŚNIA ZMIENIŁ SIĘ NUMER RACHUNKU.
WSZYSTKIE OPŁATY PROSZĘ WPŁACAĆ NA RACHUNEK O NUMERZE:

z dopisaniem DBFO -SP 392

Szanowni Państwo,

Osoby zainteresowane Kartą Kwalifikacyjną Uczestnika Wypoczynku proszone są o zapoznanie się z poniższymi załącznikami

Opłaty za żywienie dzieci podczas "Lata w mieście", proszę wpłacać na konto bankowe 93 1030 1508 0000 0005 5096 3051. Potwierdzenie wpłaty proszę dostarczyć razem z kartą kwalifikacyjną do sekretariatu lub pokoju nr 3.

W 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja gościliśmy w Gimnazjum Nr 55 z oddziałami Integracyjnymi Pana Tadeusza Płużańskiego – historyka i dziennikarza, publicystę Super Expressu, prezesa Fundacji Łączka, który wygłosił wykład, poświęcony jednej z najwybitniejszych postaci w naszych dziejach: twórcy Organizacji Bojowej PPS i Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionów Polskich, Naczelnemu Wodzowi Armii Polskiej i Naczelnikowi Państwa, wreszcie Marszałkowi Polski. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że to właśnie w głównej mierze Józefowi Piłsudskiemu zawdzięczamy odzyskanie niepodległości i dzięki systemowi rządów, jakie zastosował Marszałek, utrzymanie wolności, mimo poważnych zagrożeń zarówno ze strony rosyjskich bolszewików, jak i kłótni wewnątrz kraju. Wszystkie dokonania przywódcy odrodzonego państwa sprawiły, że postać Marszałka otaczał prawdziwy kult. Jego śmierć wywarła wielkie poruszenie wśród narodu. Tysiące Polaków oddawało hołd zmarłemu. Wzdłuż trasy przejazdu pociągu, w którym trumna ze zwłokami Marszałka była przewożona z Warszawy do Krakowa, gromadziły się tłumy. Ciało złożono w krypcie na Wawelu. - Był to królewski pogrzeb -  podkreślił prelegent, opowiadając w jaki sposób w maju 1935 roku został pożegnany Józef Piłsudski.

Uzupełnieniem prelekcji była prezentacja poświęcona postaci Marszałka J. Piłsudskiego, przedstawiona przez panią Beatę Sławińską, z Fundacji Łączka. Fundacja ta, powołana między innymi przez naszych gości, służy przywróceniu godności bezimiennym bohaterom, ofiarom pomordowanym w czasie komunistycznego terroru i potajemnie pochowanym na warszawskich Powązkach, w tak zwanej Kwaterze na Łączce. Zamordowani to Żołnierze Wyklęci – Niezłomni. Do ich tragicznych losów nawiązał w swym wykładzie Tadeusz Płużański, mówiąc, że patriotyczne postawy tych żołnierzy w prostej linii wywodziły się z tradycji Powstania Styczniowego i Legionów Piłsudskiego. Z tych samych tradycji czerpali żołnierze AK w Powstaniu Warszawskim. W tym samym duchu przyszło Polakom zmagać się ze stalinowskim aparatem represji i komunistycznym reżimem.