Powstańcza broń

Granaty, pistolety i karabiny, czyli broń użytą w Akcji pod Arsenałem, mogli wziąć do ręki uczniowie Gimnazjum Nr 55 podczas żywej lekcji historii, która odbyła się 25 marca 2015 r. w związku z uroczystościami poświęconymi patronowi szkoły - Harcmistrzowi Janowi Bytnarowi „Rudemu”, uczestnikowi tej akcji.

Spotkanie, w którym uczestniczyła Grupa Rekonstrukcyjno Filmowa Bemowo wraz z panem Krzysztofem Zawadzkim oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” z panem Tomaszem Karasińskim, było dla uczniów niezwykłym doświadczeniem. Z wielkim zaangażowaniem przeglądali dodatek do Nowego Kuriera Warszawskiego, oglądali egzemplarz „Kamieni na szaniec” wydanego w 1944 oraz oglądali „żywych” żołnierzy niemieckich przechodzących środkiem sali gimnastycznej.

Młodzież z zaciekawieniem przyglądała się sylwetkom powstańców i kobiet prezentujących modę okupacyjną, słuchała wykładu poświęconemu Janowi Bytnarowi, Szarym Szeregom, Akcji pod Arsenałem i innym bohaterom oraz wydarzeniom historycznym mającym bezpośredni wpływ na losy naszego kraju.

Spotkanie miało na celu rozwijanie wiedzy i zainteresowań historią Polski, budzenie szacunku dla działalności wolnościowej Polaków, kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

W rocznicowej uroczystości uczestniczyli również: pan Marek Stępień -  koordynator Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, pan Rafał Utracki – naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Żoliborz, pani Renata Kozłowska – dyrektor Gimnazjum Nr 55, grono pedagogiczne oraz uczniowie.