Koncert w szkole muzycznej

Nasze  gimnazjum otrzymało zaproszenie na tegoroczny koncert z okazji Święta Niepodległości,  przygotowany przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego. Koncert, o charakterze audycji słowno-muzycznej, był pokazem wszechstronnych talentów wychowanków szkoły muzycznej i prawdziwą ucztą duchową dla widowni. W programie audycji, przygotowanej przez uczniów klas drugich LO znalazły się utwory muzyczne takich kompozytorów,  jak: F. Chopin i H. Wieniawski,  przeplatane poezją i komentarzem historycznym. Jednocześnie wyświetlano prezentację multimedialną, obrazującą tę uroczystą lekcję historii, przepojoną  treściami patriotycznymi i głębokim pojmowaniem tożsamości narodowej. Całość przygotowana pod kierunkiem prof. Elżbiety Misiak. Na scenie wystąpili pianiści, skrzypek, chór pod dyrekcją prof. Zofii Kubiak oraz zespół młodzieżowy. Oprócz muzyki  poważnej, młodzież zaprezentowała własną  aranżację frywolnej  pieśni szwoleżerskiej: Więc pijmy wino, szwoleżerowie. Jeden z licealistów zagrał na fortepianie własną, specjalnie na tę okoliczność skomponowaną, wariację na temat Roty.

Występ młodych artystów wywołał zachwyt wśród odbiorców. Dla wielu naszych uczniów był to pierwszy kontakt z muzyką klasyczną na scenie sali koncertowej, a zarazem lekcja zachowania na widowni tego rodzaju . Koncert ten stworzył możliwość obcowania na żywo z muzyką, której piękno nie tylko wprawia w zachwyt, ale w wielu przypadkach może okazać się lekiem na codzienność.