Muzeum Powstania Warszawskiego

W czwartek 13 listopada uczniowie klasy III d wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję muzealną, której temat brzmiał: Dwa Powstania. Powstanie w warszawskim getcie 1943 i Powstanie Warszawskie 1944. Prowadząca lekcję przewodniczka - pani Ewa Ciosek, uświadomiła uczniom jakie cierpienia znosili Polacy i Żydzi pod okupacją hitlerowską oraz jak zbieżne były cele zarówno polskiego, jak i żydowskiego podziemia. Uczniowie zwiedzili ekspozycję odzwierciedlającą tragedię bojowników getta i uczestników Powstania Warszawskiego. W trakcie zajęć uczestnicy wycieczki mieli okazję z bliska obejrzeć broń powstańców, motocykl z czasów wojny, a chętni mogli wejść do repliki kanału i przejść się niskim, ciasnym, ciemnym korytarzem. Zwiedzający zmuszeni byli do pochylenia się, przeciskania po omacku wewnątrz tunelu, co pozwalało wczuć się w przeżycia Powstańców. Eksponaty i materiały zgromadzone w tym muzeum, jak i klimat tego miejsca,  pozwoliły uczniom uzmysłowić sobie okropności wojny. Oprócz przyswojenia pewnej wiedzy,  młodzież wyszła w zadumie o tamtych czasach i walczących bohaterach, którzy niejednokrotnie byli ich rówieśnikami.