Dni Patrona

Jednak Dni Bytnara zakończone!!! A działo się wiele. Przez 3 dni (25-27 marca) myślami byliśmy z Tymi, którzy odeszli, by innym dać wolność. Wspominaliśmy ich niezwykłe losy, bez patosu, tak zwyczajnie, bo choć czyny tych chłopców były heroiczne, oni sami byli zwykłymi ludźmi: synami, uczniami, przyjaciółmi, naszymi rówieśnikami. I tak właśnie zostali przedstawieni przez uczniów naszego Gimnazjum w inscenizacji zaprezentowanej trzeciego dnia obchodów Święta Patrona.

Zacznijmy jednak od początku. Co się działo? 25 marca grupa rekonstrukcyjna (http://grfbemowo.pl/) zaprezentowała uczniom broń i historię jej produkcji oraz zastosowania w działaniach powstańczych. Przedstawiła ubiory oraz sposób ukrywania w nim przenoszonego tajnych materiałów, odznak harcerskich czy broni.

Przedstawiła również historię powstania książki "Kamienie na szaniec", historię, której trudno szukać w podręcznikach i opracowaniach lektur. Pokaz był niezwykle interesujący, uczniowie mogli dotknąć eksponatów, porozmawiać z ludźmi, dla których te dzieje to nie tylko przeszłość.

26 marca poszczególne klasy odwiedziły miejsca upamiętniające naszego Patrona: dom, w którym mieszkał "Rudy" i gdzie aresztowało go Gestapo, ul. Janka Bytnara na Mokotowie, Powązki, gdzie leży pochowany w jednej mogile z przyjacielem -"Alkiem" (zginął w akcji pod Arsenałem), Arsenał - miejsce uwolnienia 25 więźniów, w tym Janka Bytnara, Zachętę - z dachu której "Rudy'' zerwał flagę niemiecką, wreszcie miejsca na Żoliborzu upamiętniające wydarzenia II wojny światowej. Wszędzie zapaliliśmy znicze. Rozdawaliśmy również ulotki mówiące o życiu, czynach bohaterów tamtych czasów, przeprowadziliśmy ankiety, w których sprawdzaliśmy wiedzę warszawiaków o ludziach, którzy "potrafili pięknie żyć i pięknie umierać". Ankiety podsumowaliśmy, a ich wynik sprawił nam miłą niespodziankę. Chociaż od akcji pod Arsenałem minęło 70 lat, warszawiacy wiedzą, czego ona dotyczyła, jaki byłe jej cel; nieobce są im również nazwiska młodych ludzi: Bytnara, Dawidowskiego, Zawadzkiego, Baczyńskiego... Tego samego dnia o godz. 17 wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia, które rozegrały się pod Arsenałem 26 marca 1943 r.

Zebrani przed szkołą goście

Jednak dla nas, uczniów Gimnazjum Nr 55 najważniejszym dniem obchodów był 27. marca. Tego dnia o godz.10.00 odsłonięta została płyta upamiętniająca naszego Patrona - Janka Bytnara. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in.: rodzina "Rudego", uczestnicy ówczesnych wydarzeń, Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, Radni, żyjący jeszcze przyjaciele Janka, dyrektorzy żoliborskich szkół podstawowych... Były poczty sztandarowe wszystkich szkół żoliborskich, harcerze.

W czasie akademii odbywającej się już na sali gimnastycznej głos zabrali członkowie rodziny Janka Bytnara, kombatanci. Po krótkich przemówieniach uczniowie poszczególnych klas zdali sprawozdania z obchodów Dni Patrona, podsumowali ankiety przeprowadzone wśród warszawiaków, zaprezentowali swoje działania w formie pokazu multimedialnego. Uroczystość zakończyła inscenizacja, po której aktorzy rozdali gościom okolicznościowe wydanie szkolnej gazetki i przygotowane na tę okazję znaczki pamiątkowe.

To nie był jednak koniec. Zaproszeni przez p. Barbarę Wachowicz udaliśmy się do Muzeum Niepodległości, gdzie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej gawędy p. Wachowicz, obejrzeliśmy wzruszający film o bohaterach pokolenia Kolumbów, zwiedziliśmy wystawę poświęconą pamięci Janka Bytnara. Dziękujemy tym Wszystkim, którzy byli z nami, dziękujemy, że mogliśmy wspólnie przeżyć coś niepowtarzalnego i naprawdę wzruszającego.

B.S.